loader

Gezegenler

GÜNEŞ

Sembolü:

Temsil Ettiği Konu: Benlik, ego ve bilinç

Yönettiği Burç: Aslan

Zararda Olduğu Burç: Kova

Yüceldiği Burç: Koç

Düşüşte Olduğu Burç: Terazi

Fiziksel Beden: Kalp, gözler, dolaşım sistemi, üst sırt, canlılık

Transit Süresi: Her ay

 

Güneş burcunuz, sizin temel kişiliğiniz, egonuz, temel eğilimleriniz, dışa dönük benliğinizdir. Karakterinizi oluşturan ve özelliklerinizi yansıtmanıza yardımcı olan yerdir. Güneş’inizin bulunduğu burç potansiyelinizi gerçekleştirmek ve insan olma yolunda seçtiğiniz yöntemleri açıklar. Kendinizi gösterme ve ifade etme yeridir. Kendinizi her zaman size iyi hissettirir. Güneş hangi evinizdeyse o alanda kendinizi ifade etmek ve yansıtmak istersiniz. Güneş size siz yapan gezegendir. Sizi olmanız gereken kişi olmanız konusunda yardımcı olacak temel yaşam kararlarına ve akıl yürütmenize yardımcı olur. 

 

AY

Sembol: 

Temsil Ettiği Alan: Duygular ve bilinçaltı

Yönettiği Burç: Yengeç

Zararda Olduğu Burç: Oğlak

Yüceldiği Burç: Boğa

Düşüşte Olduğu Burç: Akrep

Fiziksel Beden: Mide, göğüsler, lenfatik sistem, sindirim sistemi, rahim

Transit Süresi: 2-3 günde bir

 

AY / AY BURCU

Sezginizi temsil eder. Ruh haliniz ve duygu dünyanızla ilgili bilgiler verir. Korunma ve güven duygusunun kaynağı, ihtiyaçlar, alışkanlıklar, tepki gösterme tarzını anlatır. Haritanızda Ay’ın konumlandığı yer oldukça önemlidir. Bu, duygusal tepkileriniz hakkında neler yaşadığınızı bulmanıza yardımcı olacaktır. Ay’ın konumlandığı ev, duygularınızı en güçlü şekilde ifade ettiğiniz yaşam alanınızı gösterebilir.

 

MERKÜR

Sembol: 

Temsil Ettiği Alan: İletişim, zekâ ve zihin

Adı: Tanrıların Roma Elçisi

Yönettiği Burç: İkizler ve Başak

Zararda Olduğu Burç: Yay

Yüceldiği Burç: Başak

Düşüşte OIduğu Burç: Balık

Fiziksel Beden: Beyin, sinir sistemi, akciğerler, kollar, eller, dil, bağırsaklar

Transit Süresi: Her 3-4 haftada bir

 

Zihninizin nasıl çalıştığını, iletişimi kurma şeklinizi, dili kullanma ve dil öğrenme becerinizi anlatır. Algınızın nasıl çalıştığını, bilgiyi alma, aldığı bilgiyi işleme şeklinizi ve bunu başkalarına nasıl aktardığınızı gösterir. Zihinsel faaliyetler, eğitim hayatı, kardeşler Merkür’le gösterilir. Ayrıca ikna kabiliyetinizi ve pazarlık yeteneğinizi anlatır. Kısa yolculukları nereye, nasıl, neden yaptığınızı ve ticari faaliyetlerinizi gösterir. Düşünme biçiminiz, çalışmaya verdiğiniz değer ve parlak fikirlerinizin evidir. “Bir şeyleri hayatınızda nasıl çekiyorsunuz ve nasıl konuşuyorsunuz? Konuşmak ve iletişim kurmak karşınızdaki insana nasıl bir his veriyor?” gibi konulara Merkür gezegeninize bakarak cevap bulabilirsiniz. 

 

 

VENÜS

Sembol:  

Temsil Ettiği Konu: Aşk ve güzellik

Adı: Roma Aşk ve Güzellik Tanrıçası / Yunan Tanrıçası Afrodit

Yönettiği Burç: Terazi ve Boğa

Zararda Olduğu Burç: Koç

Yüceldiği Burç: Balık

Düşüşte Olduğu Burç: Başak

Fiziksel Beden: Boyun, böbrekler, timus bezi, dudaklar, çene, yanaklar, damak, östaki tüpleri

Transit Süresi: 4-5 haftada bir

 

Doğum haritanızda Venüs gezegeni, neyi sevdiğinizi ve hayatta neye değer verdiğinizi gösterir. Ayrıca, sevgiye ihtiyacınız olan şey olarak tanımlanabilir. Ama sevgi denilen şey maddesel bir şey değildir. Venüs gezegeninin içinde maddesellik ve para vardır. Sahip olma anlayışı vardır. Gerçek sevgiyi buradan tanımlamak zordur. Bunu tanımlamak isterken sadece Venüs gezegeninin konumları ile tanımlamanız doğru olmaz. Bir kadın ya da erkek ile doğru bağlantı kurmak istiyorsanız önce kişinin Venüs gezegenine bakın. Bu ilk ilgiyi göstereceğiniz noktadır. Sonra ay burcunu baz alarak duygusal olarak yaklaşımda bulunabilirsiniz.

 

MARS

Sembol:  

Temsil Ettiği Konu: Tutku, hırs ve irade

Adı: Mars, Roma Savaş Tanrısı

Yönettiği Burç: Koç ve Akrep

Zararda Olduğu Burç: Terazi

Yüceldiği Burç: Oğlak

Düşüşte Olduğu Burç: Yengeç

Fiziksel Vücut: Kaslar, testisler, burun

Transit Süresi: Her 1,5 ayda bir

 

Mars gezegeni savaşma gücünüzün ifade ediliş tarzıdır. Harekete geçme şeklinizdir. Cesaretli olma, lider ruh, zorluklara karşı pes etmeyen, dayanıklı olma halinizdir.  Ani kızgınlıklarınız ve fevri parlamalarınız irade gücünüzle müdahale edebileceğiniz olumsuz özellikleri barındırmaktadır. Enerjinizi, dürtülerinizi, girişkenliğinizi, fiziksel gücünüzü, hayata olan isteklerinizi nereden aldığınızı, kendinizi ortaya koyuş tarzınızı veya hayatta kalma dürtünüzü anlatır. Bir şekilde yaşama karşı ne kadar iddialısınız bunu görebilirsiniz. Hareket, tepki, ihtiras, tutku, sabırsızlık, agresiflik ya da kararlılık duygularınızı anlatır. Mars gezegeni dayanıklılığınızdır. Yani sizin sabrınızdır, dayanma gücünüzdür.

 

JÜPİTER

Sembol:  

Temsil Ettiği Konu: Şans, büyüme ve bilgelik

Adı: Tanrıların Roma Kralı (Yunanlılarda Zeus olarak anılır)

Yönettiği Burç: Yay ve Balık

Zararda Olduğu Burç: İkizler ve Başak

Yüceldiği Burç: Yengeç

Düşüşte Olduğu Burç: Oğlak

Fiziksel Vücut: Karaciğer, yağ, adrenaller, uyluklar, ayaklar, siyatik sinirler

Transit Süresi: 12-13 ayda bir

 

İnançlarınız, toplumdaki duruşunuz, zevk, eğlence ve deneyim bulmaya gittiğiniz, perspektif kazanmak için gittiğiniz yerdir. Gezegenlerin en büyüğü olan Jüpiter şansı, rızkı ve bolluğu anlatır. Burçlarda bulunan Jüpiter sizin imajınızı ve zekanızı ortaya sunarken nasıl göründüğünüz hakkında bilgi verebilir. Jüpiter inanmak ve koşulsuz güven duymakla alakalıdır. Ama bununla birlikte, çok fazla inancın her zaman yeterli bir planlamaya da ihtiyacı vardır. Yaşamınızda hangi alanda nasıl bir gelişme, ilerleme ve büyüme kaydedeceğinizi anlatır. Hayatta şans faktörünüzün nerede bulunduğunu gösterir. İyimser yaklaştığınız, pozitif bakışla risk aldığınız ve özgürlüğünüzü kazandığınız konuları anlatır. İnanç ve güvenle birlikte sınırsızlık duygusunun yaşandığı ve bilgeleştiği alandır. Jüpiter, hayat görüşünüzü, inanç sisteminizi anlatır. Cömertlik, zenginlik ve abartıya kaçmak da Jüpiter’le ilişkilendirilir. Kişiyi geliştiren manevi ve fiziksel anlamda uzun keşif yolculuklarını ve yüksek öğrenimi anlatır. Jüpiter’in bulunduğu ev, burç ve açılar kişinin gelişme potansiyelini anlatır.

 

SATÜRN

Sembol:  

Temsil Ettiği Konu: Sorumluluk, disiplin ve zaman

Adı: Satürn, Roma Tarım Tanrısı

Yönettiği Burç: Oğlak ve Kova

Zararda Olduğu Burç: Yengeç

Yüceldiği Burç: Terazi

Düşüşte Olduğu Burç: Koç

Fiziksel Beden : Deri, saç, dişler, kemikler, eklemler, dizler, dalak

Transit Süresi: 2-3 yılda bir

 

Hedefler koymaya, en yüksek yaşam olaylarını deneyimlemeye ve fethetmeye gittiğiniz, başarılara ulaşıp bunları yansıttığınız, hayatta nerede ve nasıl kısıtlandığınız yerdir. Satürn, güvenin inşa edilmesi gereken bir şey olduğunu ve gelişmesi için (çok) beklemeniz gerektiğini öğrenmenizi sağlar. Kişinin yaşamında hangi konularda ciddi emek sarf ettiğini, engellerle yüzleşebileceğini ve gerçekçi olmaya çalıştığını anlatır. Kısıtlanma endişesiyle korku geliştirilen alandır. Disiplinli olma gereği bulunan konulardır. Haritada acı veren, güvensizlik duyduğunuz, endişe taşıdığınız konuları gösterir. Aynı zamanda bireyin savunma geliştirdiği konulardır. Tedbirli davranmak zorunda hissedilen hatta kötümser bir bakış açısına sahip olunan konuları işaret eder. Gecikmeler, hayal kırıklıkları ve depresyonun kaynağı olabilir. Kişinin yaşamındaki otoritelerle, devletle ve baba figürüyle ilişkisini anlatır. Karmanın gezegenidir, zaman içerisinde kazanılan olgunluk, tecrübe ve bilgelik Satürn ile gerçekleşir. Kariyer yaşamınızla ilgili bilgi verir. İlgili konuda otorite olabilirsiniz. Astrolojik haritada Satürn’ün bulunduğu ev, burç ve açılar kişinin kendi öz disiplini, öz saygısı ve otoritesi konusunda açıklayıcıdır. 

 

URANÜS

Sembol:  

Temsil Ettiği Konu: Değişim ve özgünlük

Adı: Uranüs, Yunan Gök Tanrısı

Yönettiği Burç: Kova

Zararda Olduğu Burç: Aslan

Yüceldiği Burç: Akrep

Düşüşte Olduğu Burç: Boğa

Fiziksel Beden: Paratiroid bezi, sinirsel aktivite, aura

Transit Süresi: 7 yılda bir

 

Değişim için teşvik ve ilham almanız gerektiğinde nereye gidersiniz, sezgisel sıçramalar yaşarsanız. Perspektifin tamamen tersine çevrilmesi gerektiğinde gittiğiniz yer olarak tanımlayabiliriz.

 

NEPTÜN

Sembol:  

Temsil Ettiği Konu: Düşler, illüzyon ve mistisizm

Adı: Neptün, Roma Deniz Tanrısı

Yönettiği Burç: Balık

Zarar Verme İşareti: Başak

Yüceldiği Burç: Aslan

Düşüşte Olduğu Burç: Kova

Fiziksel Beden: Epifiz bezi, psişik şifa

Transit Süresi: 10-12 yılda bir

 

Hayal kurarken, ruhsal olarak aç hissettiğinizde veya ilham aldığınızda, yorgun hissettiğinizde ve kurtuluşa ihtiyaç duyduğunuzda, kaçmaya gittiğiniz yer diyebiliriz.

 

PLÜTON

Sembol:  

Temsil Ettiği Konu: Güç, dönüşüm ve yeniden doğuş

Adı: Yeraltı Dünyasının Roma Tanrısı Pluto

Yönettiği Burç: Akrep

Zararda Olduğu Burç: Boğa

Fiziksel Beden: Pankreas, metabolizma, eliminasyon

Transit Süresi: Her 13-32 yılda bir (son derece düzensiz yörünge nedeniyle)

 

Görünmez savaşlarla karşılaştığınızda gittiğiniz, ruhunuzla konuşabileceğiniz, dönüştüğünüz zaman, gizemli eviniz, nihayetinde doğru olduğunu hissettiğiniz şeydir.

Kişinin yaşamında nerede büyük güç elde etmeye çalıştığını, hırsını, büyük mücadelelerle büyük dönüşümler gerçekleştirdiğini anlatır. Şehvet, tutku ve ihtiras Plüton ile ilişkilidir. Ölüm ve doğum temalarını anlatır. Bu fiziksel ölüm de olabilir, bir duygunun ölmesi, bir devrin kapanması gibi bir ölüm de olabilir. Geriye dönüşü mümkün olmayan olayları gösterir. Haritada yerleşimi ve açıları kişinin yaşamında neyi yıkıp, iyileştirmiş olarak yeniden ortaya çıkarttığını anlatır. Gücünüzü tek başınıza elinizde tutmak için uğruna acı çekmeyi göze aldığınız konuları anlatır. Bir anlamda ölüm ve yeniden doğuşa karşılık gelir.  Burada diktatörce tavırlar ortaya çıkabilir. Ayrıca yasak ve tabulara işaret eder. İflaslar, yıkımlar, kötü muameleye maruz kalınan ve utandıran durumlar Plüton’la anlatılır. Üzerine örtü çekilmeye çalışılan, bilinçaltına atılan konular ile mafya faaliyetlerini de anlatır. Plüton’un bulunduğu ev ve açıları yıkıcı gücün nerelerde ve ne şekilde karşımıza çıkacağını gösterir.

 

CHIRON

Mitolojide chiron, kendine hakim olma ve alçakgönüllülüğü sembolize eder.

Chiron aslında yörüngesi Satürn ile Uranüs arasında olan bir kuyruklu yıldızdır. Chiron bir gezegen olarak tanımlanamaz. Doğum haritamızda, en derin yaranızı ve onu iyileştirmek için gösterdiğiniz çabalarınızı temsil eder. Astrologlar Chiron’u "asla iyileşmeyen yaranın" kuyruklu yıldızı olarak tanımlasalar bile diğer insanları iyileştirmede doğal olarak ne kadar yetenekli olduğunuzu da gösterir.

 

AY DÜĞÜMLERİ

Kuzey Ay Düğümü ve Güney Ay Düğümü arasındaki fark nedir?

Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesi, Güneş ve gezegenlerin seyahat halinde bulundukları yörüngeden geçer. Yani Ay düğümleri belli bir rotasyonda belli bir hızla ilerler. Astrolojide Kuzey Ay Düğümü, Güney Ay Düğümü‘nün tam karşısındadır. Bu yüzden temsil ettikleri konular da birbirinden farklıdır. Genelde karmik derslerle ve yaşam boyunca yaptığınız ruhsal yolculuğunuzla olan bağlantılar sayesinde Ay Düğümlerine vurgu yapılır. Yükselen düğüme Kuzey Ay Düğümü (KAD), alçalan düğüme ise Güney Ay Düğümü (GAD) denir. Her biri farklı zorlukları ve sınavların yanı sıra farklı fırsatları da beraberinde getirir.

Ay düğümleri çok kişisel göstergelerdir. Düğümler yaklaşık olarak her 18 ayda bir burç değiştirir. Ay düğümlerini analiz ederek birçok bilgi elde etmek mümkün olsa da, genelde bulunduğu evleri inceleyerek de kişiler hakkında daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.  Ay düğümlerinde de doğum saati, doğum tarihi ve doğum yeri önemli bir rol oynar. Çünkü, tıpkı burçlar gibi Ay Düğümleri de her iki saatte bir, bir evden diğerine geçerek yer değiştirirler. Ay düğümlerinize göre hayata karşı sorumluluklarınızı öğrenebilir ve kaderinizin rüzgarına eşlik edebilirsiniz.

 

KUZEY AY DÜĞÜMÜ

Kuzey Ay Düğümü, bu yaşamda yapmakla görevli olduğunuz şeylerden sorumludur. Bu sizin potansiyelinizin ve ruhunuzun öğrenmek istediği şeydir. Bu, kaderiniz, karmanız ve farkında olmanız gerekenler için haritanıza baktığınız yerdir. Burası tüm zorluklarıyla genişleyip büyüdüğünüz, büyüdükçe güzleştiğiniz yerdir. Kuzey Ay Düğümü, hayatınızın herhangi bir yönünü renklendirecek ve ruhunuzun almakla yükümlü olduğu dersine karşı tutumunuzu ve büyümeniz için gerekli olan potansiyel fırsatları ortaya çıkaracaktır. Kuzey Ay Düğümü'ne geçiş her zaman beraberinde olumlu ya da olumsuz etkileri de kendisiyle birlikte getirir. Bu geçişler zor veya kolay olmasına ve Ay düğümleri, hizalanmalarının doğum haritanızın geri kalanını nasıl etkilediğine bağlı olarak yaşamınızda pencereler açar veya zorluklar ortaya çıkarır. Buradaki amaç hayatınızı genişletip sizi olgunlaştırmaktır. Kuzey Ay Düğümü’nü, hem günlük yaşamınızda hem de hayat felsefenizde ve ilkelerinizde keşfetmeniz gereken bir şey olarak düşünebilirsiniz.

 

GÜNEY AY DÜĞÜMÜ

Güney Ay Düğümü sizin konfor bölgenizdir. Zaten size tanıdıktır ve ne yaşadığınız ile ilgili durumları gösterir. Burada unutmamanız gereken şey, bir şeyin tanıdık ve rahat olması doğru olduğu anlamına gelmez. Kuzey Ay Düğümü, hayatınızda yapmanız gereken şeyleri gösterirken, Güney Ay Düğümü size, doğum haritanızdaki diğer gezegenlerden nasıl göründüğüne de bağlı olarak, bu yolculukta neyin size yardımcı olduğunu veya neyin sizi engellediğini gösterir. Güney Ay Düğümü'nüzü anlamak, neyden uzaklaşmanız gerektiğini veya hangi kalıpların kırılması gerektiğini gösterir. Güney Ay Düğümü'ne geçişler, farklı gündemleri tetikleyerek, sınava tabi olduğunuz konuların ya da derslerin farklı yönlerini ele almanız için fikirleri açığa çıkaracaktır. Kuzey Ay Düğümü gittiğiniz yerse ve hayatınızla ilgili ne yapmanız gerektiğini anlatıyorsa, Güney Ay Düğümü de bıraktığınız şey ve arkasındaki nedeni anlatır.